haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir vaka evet da olgu üzerine edinilen bilgiye çav denir. Bu bilginin sütun, dergi gibi eser organlarıyla evet da radyo, televizyon alıcısı gibi bildirişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere alfabelı dimdik hâline getirilmesine de çav alfabesı adı verilir. Tarih süresince insanlar bildirişim ihtiyacını önlemek midein çeşitli yollar aramış bu fakatçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara alfabelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın dirlikında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim araçlarının gelişmesi ile yan yana çav ve habere idrak yolları değdavranışmiştir. Günümüzde insanlar sütun, TV ve İnternet ile bildirişim gereksinimlerinı hakkındalamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok basit olduğu hasetmüzde habere hızlı ve sağlam kaynaklardan ulaşabilmek elan da önemli hâle mevruttir. Habere sahip olan birey ve toplumlar, dirimın değişen ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp akort sağlayabilmekte ve böylece siyasi, kazançlı, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, deposunı evetşamdan alır ve özellikle çok hızlı değdavranışimlerin olduğu hasetmüz dünyasında habersizce yaşamak, adeta dirimın dışında yaşamak valörına gelmektedir. Günümüzde sayıları her geçen devir mütezayit alfabelı, görsel ve davranışitsel eser organları, topluma çav iletmekte ve insanları evetşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu çav kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada evet da olguda nispet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere sahip vaka ve olgular çav kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin anatomiı ısırması çav değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” alayüyle macerasızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları meyanştırıp çav hâline getiren kişidir. Bir muhabir midein rastgele birinin yolda yürürken düşmesi çav kıymeti taşımazken bir ülkenin talih serının düşmesi çav kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Bilgi YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi çav yaratıcı taban taştır. Bir haberin değerini anlamak midein öncelikle çav peritonı üzerinde işlemez olmak gerekir. Toplumda yahut doğada meydana mevrut çeşitli vaka, yer ve görünümle ilgili fen ve duyurulara çav denir. Bu haberlerin halka duyurulması üzere belli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da çav alfabeları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>